Ke třetí sérii otázek jsem si Davida Šimka, lídra Sdružení pro město Svitavy (SPMS), pozval do centra dění, do samotného středu města k morovému sloupu. Přiznám se, že trochu záměrně, protože... nemá cenu chodit kolem horké kaše... je to místo, které má být výkladní skříní města. No, řeknu vám, že jsem viděl mnoho výkladních skříní a musím přiznat – lepších, ale i horších. Mám rozmyšleno, na co se budu ptát... ale musím vyrovnat předchozí dluh...
David už jde... pěšky... aby ne, jsou Pivní slavnosti a jsou zde stovky lidí...
Ahoj... kam si sedneme? Floriánka?
Asi... super místo, rád sem chodím, zvlášť nyní, když se to tu vylepšilo... jestli ale najdeme místo... jo, tady by to šlo...
Minule jsem tě schválně usekl v debatě o silničním obchvatu města... tak co? Jednání máš za sebou a výsledek?
No... osobně jsem očekával, že se dozvím, kdy za městem budou bagry...
Takže povídání začínáme negativní zprávou...
Nemyslím si, že je to zcela negativní... konkrétní termíny zahájení prací se rýsují. Začíná se povinným archeologickým průzkumem... ten se opozdil, a tak místo srpna 2018 začne v březnu 2019...
Hmm...archeologové... to jsou mí kolegové... Na druhou stranu je okolí Svitav archeologickou Popelkou a výzkumy přepisují dějiny... třeba eneolitické sídliště u Hradce nad Svitavou...
Toto já chápu. Otázkou je, zda je to tak vnímáno i řidiči nebo obyvateli měst zatížených tranzitní dopravou. Podívej se, o obchvatu se mluví desítky let, jeho trasa je známá taky dlouho, podle mě to šlo urychlit, ale toto neovlivníme... najednou je liniových staveb v kraji tolik a zákon archeologům nařizuje průzkum a to se prostě stihnout nedá. Mrzí mě to, ale příští rok už není tak daleko.
Takže se stavět opravdu začne příští rok?
Tak předpoklad je, že v roce 2019 nastoupí archeologové a souběžně se bude soutěžit dodavatel, bude se pracovat na přeložkách sítí a v roce 2020 bude zahájena samotná stavba.
Zase jsi mne vyděsil slovem předpoklad...
Nestahuj kalhoty, brod je daleko... já tomu věřím.
No, dost už o obchvatu... Jak tady sedíme uprostřed náměstí, položím ti kontrolní otázku: jestlipak víš, co tady bylo v minulosti?
Tržiště?
Jasně, to taky... ale na to se neptám...
Nechej toho... fakt sleduju tvoji historickou fejsbůkovou skupinu... byl zde autobusák...
Tomu prostě neutečeš... na tom autobusáku totiž byla zastávka MHD... autobusy jezdily po městě ve třech okruzích a vozily děti do škol, dělníky do fabrik a lidé jezdili k lékaři... Tak co, bude MHD ve Svitavách?
Ach jo, už i ty? Často tento dotaz dostávám od mladých lidí, jako jsi ty... Když diskutuji se seniory na toto téma, většinou se dozvídám, že jsou spokojeni s fungováním Salvie, která zajišťuje dopravu osob svými auty a která ročně převeze jedenáct tisíc osob. V roce 2012 jsme s některými společnostmi zpracovali studii na možné fungování MHD, ale cena za zřízení a následné provozní náklady nás dost nepříjemně překvapily... a myšlenka na zřízení a provozování MHD byla opuštěna.
Ale o volbách 2014 se znovu požadavek MHD stal jedním z volebních témat...
Ano, tuto záležitost si vzal za své radní Kytýr a sám pak na jednání zastupitelstva musel konstatovat, že se tomu moc nevěnoval. SPMS toto v minulém volebním programu nemělo, ale neznamená to, že o MHD nemluvíme. Shodli jsme se ale na tom, že k rozhodnutí budeme muset vypracovat odbornou studii, která ukáže, zda by MHD měla nějaký smysl, kdo by ji měl provozovat a za jakých nákladů. Nebo zda by nebylo řešením posílení současných služeb Salvie, či zvolíme nějakou alternativu. Nedokážu na otázku kvalifikovaně odpovědět, ale to neznamená, že se tím nebudeme zabývat.
Ještě jsem ti chtěl položit několik otázek o náměstí – no, dnes sice ne, jsou Pivní slavnosti, ale o normálním víkendu – pusto, prázdno... co s tím?
Hmm... to je dost složité téma. Nevím, jestli je to pouze rozhovorem popsatelné...
Dobře... tak jinak – oprávněně slýcháme: je nutné oživit náměstí...
Ano, tuto připomínku dostávám často a obratem se ptám – poraďte mi jak? A odpovědí je mi ticho... Příčiny vylidnění známe, jsou naprosto shodné s většinou srovnatelných měst v příhraničí, a nemusela to být města původně s německým obyvatelstvem. Jsou zde i další fenomény – třeba nákupní centra, která „vyhánějí“ lidi z obvyklých míst s koncentrací menších prodejen. A Svitavy mají ještě jeden „pozitivní handicap“...
... no jo, promiň, že ti skáču do řeči – pozitivní handicap matematicky je (+) + (-) = (-)... tedy stále handicap...
...kdybys mě to nechal doříct, tak bych to vysvětlil. Svitavy mají nádhernou okolní krajinu... a mnoho lidí se po práci sebere a vyrazí z města. Jdou k Rosničce, na Brand, do Vodárenského lesa, na stadion.. no, a hospůdky mají přímo na cestě... spousta lidí je spokojených mimo centrum a klidně ti řeknou „a co na náměstí?“ Prostě mimo centrum vzniklo mnoho zajímavých míst, na nichž se nepotkáte s auty a jste v přírodě. Koneckonců sám jsem toho dokladem.
Co v tomto může udělat město?
Můžeme podnikatele motivovat – v minulosti jsme zavedli bezplatný pronájem ploch pro předzahrádky, zřídili třeba tady tuto Floriánku, pořádáme zde farmářské trhy, stěžejní akce, z hlediska památek finančně pomáháme s opravami domů, které nejsou v majetku města... máme i další nápady, které chceme přivést do života. Ale jsou to pouze dílčí věci, které budou mít úspěch, když si je osvojí podnikatelé... budou-li nějací... Domy na náměstí, které patří městu, spočítáš na prstech jedné ruky... Jedním z nápadů je třeba myšlenka umístit ojedinělý atraktivní svitavský betlém po jeho rekonstrukci do budovy staré radnice na náměstí.
No, ale když zde budou vznikat další a další nákupní zóny, bude to ještě hroznější...
To máš pravdu, ale město to nemá šanci příliš ovlivnit, nevznikají totiž na pozemcích města. Naopak, v minulosti všechna centra vznikla v průmyslových plochách, a tak to městu spíš pomohlo vyřešit problém využití těchto problematických území.
Nemělo by to být spíš obráceně? Udržet obchodníky na náměstí?
To určitě. Ale konkurovat velkým obchodním řetězcům mohou pouze služby, nebo drobný sortiment, který v nákupním centru neseženeš. Dále pak různé kavárny, pralinkárny... čili místa s exkluzivitou a v historickém prostředí... ale i tak to neplatí všeobecně... byla zde prodejna sýrů... není... speciální kosmetiky... neudržela se... mám pokračovat?
Ne, nemusíš... není to veselé povídání... a bohužel ještě na jednu věc se tě zeptám. Když si večer procházíš náměstím, nemáš strach? Ptám se na bezdomovectví... co s tím?
Sdílím ty obavy lidí z možného obtěžování. Je to problém, ale neexistuje jednoduché řešení. Od dubna jsme zavedli dva terénní pracovníky, kteří se snaží s bezdomovci pracovat. Ve Svitavách máme okolo sedmdesáti bezdomovců, ale problémových je tak deset... Těch deset odmítá jakýkoliv způsob resocializace. De facto nesdílejí pravidla soužití a jsou vidět. A podle této skupiny se formuje názor veřejnosti na celou sociální skupinu. Můžeme vyčlenit hlídku městských strážníků, můžeme je vykázat mimo náměstí... ale za chvíli bude situace podobná...
Ale represe sama to snad nevyřeší...
Bohužel, nevyřeší. Pravomoce policie jsou tak omezené, že problém nelze represí řešit. Navíc, pokud bezdomovce nechceš na náměstí, musíš je přesunout jinam.
Kam? Když je vytěsníš z náměstí, musíš obětovat jiné místo...
Nyní se shromažďují u obchodů s alkoholem. A jakákoliv represe bude jen znamenat, že budou přebíhat od obchodu k obchodu... jasně, můžeš se zkusit třeba domluvit v obchodech, aby jim alkohol neprodávaly, praxe bude jiná, najde se způsob, jak to obejít. Můžeš udělat vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích, ale bude k ničemu, protože nebudou vymahatelné sankce... anebo co? Lidi ti řeknou, že máme delikventa naložit a odvézt kamsi za město (nebo na záchytku), vysadit ho a odjet... nechci to zlehčovat... zřídili bychom takovou „nepravidelnou MHD...“, ale sám cítíš, jak je to absurdní.
A nemohli by pracovat, třeba při úklidu ulic? Na druhou stranu je otázkou, zda bezdomovectví není životní filozofie...
Jo, to už dnes částečně funguje. Zrovna minulý týden si po promítání letního kina vzali vozík a uklízeli odpadky zaneřáděný park po „slušných“ občanech. To skutečně funguje. My je za to motivujeme potravinami. A často skutečně pracují i ti nejproblémovější. Ovšem, nefunguje to každý den. Tito lidé nemají žádné pracovní návyky. Po dokončení objektu Šance bude část sloužit pro sociální rehabilitaci, kde plánujeme s touto cílovou skupinou pracovat a více ji motivovat k zapojení do veřejného života.
Projekt Šance?
Ano, vsadili jsme na něj a věříme, že pomůže. Jedná se vlastně o vybudování nového azylového domu pod nádražím, v němž by lidé bez domova našli útočiště. Objekt ještě sice nestojí, ale už „všichni“ vědí, jak je to „špatný projekt“ a jaká to bude „vizitka“ města. Šance ale nahradí azylové domy, nenavýší počet bezdomovců, pouze jim nabídne a usnadní jejich začlenění do společnosti. Proto se i jmenuje Šance. Měla by to být šance pro nový život. Ale lidské stereotypy a návyky je velmi těžké měnit...
Takže nekonečná práce...
Ani projekt Šance není všelékem bezdomovectví. Je to běh na dlouhou trať, kde ani nevidíš cíl. Neexistuje jednoduché řešení, ačkoliv zajisté před volbami bude zaznívat, jak ta či ona strana problém bezdomovectví vyřeší. Jak vidíš, zabýváme se tím, hledáme a nabízíme řešení. Víš, ono je to také hodně o individuální práci, je to o nenásilné změně životního postoje a je to o vůli těch, kteří pomáhají, i těch, kteří pomoc přijímají...
Když se podíváš po náměstí... nevadí ti reklamy? Každá jiná...
Vadí a moc. Největší problém jsou vietnamští obchodníci a obchody second handů. Byl bych moc rád, kdyby se podařilo v příštím volebním období vytvořit jednotný vizuální styl a pravidla pro reklamu na našem náměstí.
Nevím, nepřijde ti to jako zase nějaká další regulace podnikání?
Ne, nepřijde. Město poskytuje majitelům domů na náměstí a v památkové zóně dotaci ve výši 50% na samotnou opravu a dovedu si představit, že bychom mohli dotačně podporovat i postupné odstraňování tzv. vizuálního smogu...
A kdo by o podobě jednotného stylu rozhodoval? Městský architekt?
Pozici městského architekta u nás nemáme. Ale u věcí, které se dotýkají náměstí, je vše konzultováno s architektem Romanem Svojanovským. Ten je autorem podoby regenerovaného náměstí z let 1993–1994 a je tedy logické, že by měl být dodržován charakter této památkové zóny tak, jak to zamýšlel. Vedle toho celé záležitosti na náměstí posuzují památkáři, kteří vydávají závazná stanoviska... tak to funguje u nemovitých památek. Ale reklamní smog je problémem mnoha měst... některé výklady a vývěsní štíty jsou historické, jiné vznikly spontánně, jsou sice regulovány ty nejviditelnější na fasádách, ale podloubí je kapitolou samo o sobě.
Ale městský architekt by přece nemluvil pouze do podoby náměstí... jsou i jiná místa.
Ale ono to tak funguje. Architekt Svojanovský, jako svitavský patriot, se vyjadřuje i k ostatním zásadním projektům na území města, tedy na místech, která mají svůj charakter. Jeho stanoviska mají charakter doporučení. Nedokážu si představit, jakými kompetencemi bychom pozici městského architekta vybavili – to by rozhodoval pouze pocitem o tom, co se mu líbí a co už ne? Nebo by vznikl na úřadě odbor? Nejsem si jist, zda by to vzniku ne moc hodnotných staveb zabránilo.
Takže supervizi ponechat na veřejná prostranství formou konzultací...
Asi tak, ale je to o diskuzi, aby to zase nevypadalo, že někoho protěžuji anebo že má někdo na městě monopol.
No, Davide, dnes jsme to pojali trochu vážněji. Povalím to domů přepsat, abych na něco nezapomněl... Popřeji ti pěknou dovolenou a taky ať svitavské týmy uspějí ve vaření guláše a v pečení bábovek... a k poslední sérii otázek chystám pro tebe překvapení...
Jo, fakt ti děkuju... neměl bys tam něco lehčího a letního?
Ne, neměl :-)